“Jak ja czytam ten wiersz, to klękajcie narody”

czyli warsztatów LO XIV ciąg dalszy :).

A propos jeszcze zajęć wieczornych – pod wpływem jakiegoś mądrego zdania doszłam do wniosku, że jestem kurą, a kiedy Konrad wymieniał 5 cech demokracji, Lubiewicz skwitował jego wypociny stwierdzeniem “No… nasza wosistka załamałaby ręce, ale powiedziałaby: no… myślisz dobrze”. Jak powiedział Witold Gombrowicz “Każde obcowanie z kulturą nas poniża” – więc w tym sensie poniżeni po całym dniu zakończyliśmy zajęcia.

Umówiliśmy się z panem profesorem o 8.45 przy portierni, wieczorem Stachu poszedł na basen, odprowadzony przez Lubiewicza, który awansował u niego na Gulbinowicza :). Został przedstawiony ratownikowi i pozostawiony sam sobie. A generalnie chłopak ścisłowiec i nie wie co tu robi, ale fajnie, bo mają basen.
Rano zeszliśmy na śniadanie i – niespodzianka! Wg. planu zaczynamy zajęcia o 8.15 (czy tam 30, nieważne), więc nasza pani wychowawczyni internatowa nas o 8.15 zaprowadzi. Stachu jeszcze sobie śpi, bo psychicznie i budzikowo nastawił się na wersję Gulbinowicza, a tutaj trzeba się spieszyć. Przy portierni na profesora czekaliśmy ponad 30 minut, o nie było dla nikogo wielkim zaskoczeniem :).

W każdym razie kiedy siedzieliśmy jeszcze w internacie czekając na Stacha, to pani z portierni “zapytała” nas, czy nie braliśmy krzeseł ze świetlicy do łazienki i nie wolno. Jak żadna się nie przyznała (bo pytanie skierowane było do dziewczyn) to pani odeszła zrezygnowana z hasłem “Ja i tak wiem, że one brały…”. Słodko. Takie rzeczy też są śmieszne…
Potem jeszcze, kiedy Stachu/siu/nisław przyszedł dostał pouczenie od p. kierowniczki, że p. Lubiewicz/Gulbinowicz zapomniał, że jak ktoś jest na basenie, to on sam też ma tam być. Poza tym nie wolno nam wychodzić z internatu. Miło <3.

No ale zaczęliśmy kolejne obcowania z kulturą :P. Wiedzieliście, że według Kartezjusza dusza jest w szyszynce? No bo to był jedyny narząd, którego w czasach mu współczesnych nie znano zastosowania.
W każdym razie na pierwszy ogień Anna Świrszczyńska “Dusza i ciało na plaży”
http://gosh99.republika.pl/Poezja/dusza.htm
Fajne to ciało. Takie bezproblemowe :).

O podobnej tematyce “Dusza z ciała wyleciała” autora średniowiecznego.  –> http://sredniowiecze.klp.pl/a-7326.html

Kolejne ładne hasło dnia “Traktujmy teksty literackie jak płot. Jak taki pijak chce wrócić do domu i złapie się płotu, to sztacheta po sztachecie – dojdzie”. Oraz tytuł, który profesorowi Lubiewiczowi chyba średnio wyszedł. Raczej chodziło o coś innego, ale wyszło tak :).
W każdym razie dowody na istnienie Boga św. Tomasza z Akwinu, a następnie jeden wielki spoiler “Procesu” Kafki. I tutaj znów walka na tezy: przyjmujemy, że Boga nie ma. Śmierć jest karą. Na pierwszych zajęciach doszliśmy do tego, że śmierć jest neutralna, ale zapewne z punktu widzenia Kafki śmierć jest karą. A kto mnie ukarał? Ciekawy problem poznawczy, nie? 😉 Dobra, może znów tylko mnie to śmieszy w końtekście tych trzech dni ❤ :).
I znów wracamy do dyskusji filozoficznych: grota platońska, Carpe Diem vs. Memento Mori, świat idei… Jednym słowem pojazd na dziś : odejdź, jesteś tylko przemijającą materią! 😀

Po południu na wycieczkę po Wrocławiu. Miło się zwiedzało c: Urszulanka, która Gosią jest bardzo rzadko opowiedziała nam co nieco o szkole, mauzoleum Piastów Śląskich (“Polecam, idźcie tam, bardzo ciekawe”) i innych zamieszkujących ją ciekawostkach (“Jest też mauzoleum jakichś sióstr niemieckich. Tam jest strasznie, tam nie idźcie”).  A w ogóle to nie wiedziałam, że na chodniku przy Urszulankach jest krótka historia Wrocławia w obrazkach :D.
Wysłałam tacie pozdrowienia z wydziału germanistyki, ucieszył się :).

Wieczorem trwała integracja, ale to jest materiał na spokojnie calutki następny wpis, który pojawi się niebawem.
Posłałam dzisiaj mój plan tygodnia na księżyc, innymi słowy do śmieci i czuję się cudownie wolna. I nikt (pomijam, że to byłam ja…) nie będzie mi narzucał, co mam robić. W końcu :).

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: